Türkçe No-Code İçerikleri #nocode

Bu yazıda no-code hakkında bilgi alabileceğiniz Türkçe içerikleri bir araya getirdim.

Türkçe No-Code İçerikleri #nocode

Hemen hemen hepimizin ya da yakın arkadaşımızın bir “startup fikri” olmuştur, olmaya da devam edecek. Girişim fikrini hayata geçirme noktasında herkesin tıkandığı noktalar vardır. Kendimden ve çevremde gördüğüm kadarı ile ürün/prototip geliştirme noktası en büyük engel erken aşama girişimciler için.

Özellikle ürün ve yazılım geliştirme tecrübesi olmayan erken aşama girişimciler; dijital iş fikirleri hayata geçirmekte bir hayli zorlanıyor ve vakit kaybediyorlar. Daha önce de bahsettiğim gibi no-code araçları bu bariyeri ortadan kaldırıyor.

No-code bizim keşfettiğimiz bir şey değil; globalde uzun süredir konuşuluyor. Bu yazı ile no-code temalı bildiğim Türkçe içerikleri bir araya getirdim, atladığım varsa lütfen paylaşın, ekleyelim.

Bunlar Bana yetmedi diyorsanız Makerpad, nocode.tech gibi platformları inceleyerek daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Ölüm Vadisi

Ölüm vadisi, yalın girişim, mvp… bunlardan bahsederek yazıyı uzatmayacağım, başka zamana diyelim :) Kısa ve öz bir yazı olsun diye yola çıktım, bakalım..

Sonradan dayanamadım alttaki linki ekledim :) Yalın girişim felsefesi ile no-code dünyası fazlasıyla parelel gidiyor bence

1- Kod Yazmadan Nasıl Girişimci Olunur? #nocode #lowcode

Fırat Demirel Youtube Kanalı

Webinar’dan daha çok sohbet tadında geçen bu yayının nasıl bittiğini anlamadım ben :) mustafadalci harika örnekleriyle çok güzel ele almış konuyu.

2- Hiç Kod Yazmadan Haftasonunda Mobil Uygulama Nasıl Yaptım?

Hiç Kod Yazmadan Haftasonunda Mobil Uygulama Nasıl Yaptım?
girisimler.net

55 tweet’te Glide ile mobil uygulama yapma hikayem, Sevgili Fırat Demirel’in derlemesi ile daha bir okunası oldu.

3- Tasarım Araştırmasını No-Code Araçlar ile Nasıl Otomatize Edersin?

Webrazzi Youtube Kanalı

mustafadalci bu sefer de No-code araçlarının, tasarım araştırması ve kullanıcı deneyimi ile nasıl kesiştiğini anlatıyor.

Spoiler vereyim; tasarımcılar Webflow’a bayılıyorlar :)

4- Kod Yazmadan Startup Kurun

Usersports Eğitim

Userspots tarafından organize edilen Kod Yazmadan Startup Kurma Eğitimi adından da anlaşılacağı üzere. Her hafta ayrı bir başlığın işlendiği eğitim ile no-code yaklaşımını ve no-code araçlarını ile neler yapabileceğinizi öğreniyorsunuz. Eğitimin sonunda girişim fikrinizin validasyonu için yeterli donanıma sahip oluyorsunuz.

8 hafta sürecek ve online olarak gerçekleşecek eğitim 19 Kasım 2020'de başlayacak. Başvurmayı düşünenler için erken indirim fırsatı mevcut. Eğitim içeriğine göz atmanızı öneririm.

Kodla(ya)mayanlardan mısınız?

Photo by Emile Perron on Unsplash

Üretken Akademi ekibinden Yiğit de güzel bir derleme ile radarındaki araçları listelemiş. 👏🏻

6- No-code Odaklı Ön kuluçka Programı (Yakında)

Girişim Fabrikası No-Code Odaklı Ön Kuluçka Programı
Girişim Fabrikası

Girişim Fabrikası olarak henüz duyurusunu yapmadığımız ön kuluçka programı da bu alanda bir ilk olacak. Girişim fikri ilen gelenler mvp’si hazır bir şekilde programdan mezun ayrılacak. Son rütuşları yapıyoruz, detayları belli olduğunda haberdar olmak için https://girisimfabrikasi.com/nocode adresine e-posta adresinizi bırakmanız yeterli.

Umarım aradığınızı bulmanıza yardımcı olur bu içerikler. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak no-code akımının daha fazla kişiye ulaşmasına destek olabilirsiniz. 🙌🏻

Bonus: 500$ Ödüllü No-Code Hackathon & Ücretli No-Code Fellowship

Güncellemeler var :)

Bu yazıyı yayınlamamın üzerinden bir ay geçmeden, benim de katkı verdiğim iki güzel içerik daha ortaya çıktı. Konu başlıkları no-code elbette :)

7- The Future is No-Code

18 Kasım 2020 tarihinde Fırat Demirel ile birlikte, Userspots Youtube kanalında Mustafa Dalcı’nın konuğu olduk. Yakaşık 1 saat süren sohbette enine boyuna no-code konuştuk :)

Fırat’ın bu sohbetten bahsettiği yazısını da ekliyorum:

8 — NOCODE NEDİR, SIFIR KODLAMA İLE YAZILIM- #23

Geçtiğimiz hafta Çiğdem Öztabak’ın daveti ile Vikipedik Şeyler’e konuk oldum. Vikipedik Şeyler’in bu bölümünde elimden geldiğince nocode bakış açısı ile girişimcilikten öğrendiklerimi anlatmaya çalıştım. Çiğdem de sağolsun çok güzel toplarladı anlattıklarımı :)

16 Nisan 2021 sonrası gelen eklemeler:

9- No-Code Giriş | Sıfırdan Globale

#20 Landing Page Checklist | No-Code & Low Code

Sıfırdan Globale ekibi No-Code’a giriş niteliğinde içerikler paylaştığı bülteninde kısaca akıllardaki tüm sorulara yanıt vermiş. Mutlaka göz atmanızı öneririm.

10 - tmlab° ile no-code deneyimlerini konuşuyoruz

25 Ocak 2021 tarihinde sevgili Adem İlter’in ev sahipliğinde gerçekleşen akşam oturmasında tasarımcıların no-code araçlarına bakış açısını ve deneyimlerini konuştuk. Ben de nacizane yorumlarımla katıldım sohbete :)

Severek takip ettiğim bir kanala konuk olmak benim için de çok heyecan vericiydi, daveti için tekrardan teşekkür ediyorum Adem Abi’ye 🙃

Elbette Adem İlter no-code içerikleri üretmeye devam edecekti..

11- Webflow ile site yapıyoruz. Kod yazmadan! (No-code) #1 #2 #3

Tutorial izleyerek öğrenmek diye birşey var..

Adem İlter’in YouTube kanalını takibe alın mutlaka! Sonra bir bakmışsınız frontendci olmuşsunuz :D

12- Kod yazmadan web uygulaması yapmak 😲

Adem Abi çok güzel bir içerikle yine bizlerle:

Ürünlerini Bubble ve Webflow’un güçlü yanlarını alarak daha iyi bir ürün ortaya çıkarma vizyonuyla ortaya çıkan yerli girişim (gururumuz) code2.io’un ekibi beta sürümünü geçtiğimiz günlerde bizimle paylaştı. Adem İlter de bu deneyimi keşfederken yorumlarını bizimle paylaştı ve low-code araçları ile neler yapılabileceği hakkında çok güzel fikirler edindik!

Ürün çok iyi, daha olacak beklemede kalın lütfen :)

13- Platform, Pazaryeri Sitesi Nasıl Kurulur ? | Kodsuz Wordpress Site Kurmak

Yine benden deneysel bir çalışma daha :)

Ön Hazırlık yapmadan kaydettiğim bu videoda “Platform fikrim var” “Trendyol gibi site kurmak istiyorum” diyenlere için deneysel bir video içerik ürettim.

Bu kaydın adını eğitim koymak biraz abartı olur ama “”tutorial” desek yanlış olmaz sanırım. Yemeksepeti.com, dugun.com gibi pazar yeri benzeri iş fikirlerine sahip girişimciler için destek almadan 60 dakikada nasıl prototip yapabileceklerini anlatmaya çalıştım.

14- Yazılımcı Olmadan Ürün Nasıl Geliştirilir? No-code platform nedir?

Yukarıdaki içerikleri tüketenler için tekrar olabilir ama burda da sevgili Kadircan ile birlikte güzel bir sohbetimiz oldu.

Son 3–4 aya baktığımda çok daha fazla No-Code içeriği ortaya çıktığını görüyoruz. Daha fazla üretkenin ortaya bir ürün-değer çıkarmasına imkan yaratacağını düşündükçe daha da heyecanlanıyor insan. UserGuilding Code2io gibi yerli girişimlerimizin de bu alana odaklanması da bizi sevindiren haberler arasında :)

No-Code araçları hakkındaki sorularınızı ve bu araçlarla geliştirdiğiniz ürünleri benimle paylaşın lütfen. Başarı hikayelerine ihtiyacımız var bu alanda :)

Herkese kolay gelsin; bir sonraki güncellemede görüşmek üzere 👋🏻

Community Member @Komünite maker landingpage.fyi https://yucelfaruksahan.me/

Community Member @Komünite maker landingpage.fyi https://yucelfaruksahan.me/