Sign in

Hustler @girisimfabrika @foundedapp | luckiest man alive | early adapter, https://yucelfaruksahan.me/
Landing Page Tools

Şöyle bir baktım da son Medium postunun ardından dört ay geçmiş. Yazmaya değer bir şeyler buldum, geldim :)


Glide ile çok kısa sürede mobil uygulama yaptım, bu yazıda onu anlatıyorum.

Nocode ile Mobil Uygulama Yapmak
Nocode ile Mobil Uygulama Yapmak
No-code ile Mobil Uygulama Yapmak

Adım 1: Glide ile App Yapmak

Adım 2: Glide Uygulamalarını Kopyalama

Adım 3: Glide Arayüzü

Adım 4 — Fonsiyonlara Giriş

Adım 5 — Glide Matematik Formülleri

Adım 6 — Mod Fonksiyonu

Adım 7 — Neden Zikirmatik Uygulaması Yaptım ?

Adım 8 — App Yayınlama, Detay Ekleme

Adım 9 — Glide Ayarlarına Göz Atalım

Evet video içeriği burada paylaşmak bana da garip geldi; olmadı sonraki içerikleri YouTube’a falan yüklerim. Bu ilk ve son olur, geri dönüşlerinize göre karar veririm.

Verilerinizi satmayan Zikirmatik

Son olarak ilgisini çekenlere kolaylık olsun diye no-code içeriklerini derlediğim yazımın linkini de bırakıyorum buraya…


Bu yazıda no-code hakkında bilgi alabileceğiniz Türkçe içerikleri bir araya getirdim.

Türkçe No-Code İçerikleri #nocode
Türkçe No-Code İçerikleri #nocode

Hemen hemen hepimizin ya da yakın arkadaşımızın bir “startup fikri” olmuştur, olmaya da devam edecek. Girişim fikrini hayata geçirme noktasında herkesin tıkandığı noktalar vardır. Kendimden ve çevremde gördüğüm kadarı ile ürün/prototip geliştirme noktası en büyük engel erken aşama girişimciler için.

Özellikle ürün ve yazılım geliştirme tecrübesi olmayan erken aşama girişimciler; dijital iş fikirleri hayata geçirmekte bir hayli zorlanıyor ve vakit kaybediyorlar. Daha önce de bahsettiğim gibi no-code araçları bu bariyeri ortadan kaldırıyor.

No-code bizim keşfettiğimiz bir şey değil; globalde uzun süredir konuşuluyor. Bu yazı ile no-code temalı bildiğim…


”App Fikrim var!”, “ Girişim Fikrim için Yazılımcı Bulamıyorum” diyenler! Sizi böyle alalım :)

Sıfır Kodlama ile Bir Haftasonunda Nasıl Mobil Uygulama Yaptım?
Sıfır Kodlama ile Bir Haftasonunda Nasıl Mobil Uygulama Yaptım?

Bu hafta sonu oturdum sıfır kodlama ile şöyle bir mobil uygulama yaptım:

Yetmedi bu uygulamayı nasıl yaptığımı da anlatıyorum:

Önceki yazılarımda yaptığımdan farklı olarak madde madde gidiyoruz, 55 maddede özetledim tüm süreci.


Kolay Değil Youtube Kanalı
Kolay Değil Youtube Kanalı
İş Hayatından Gerçek Hikayeler

Sizce girişimciler en çok neye ihtiyaç duyuyor ? Girişimci adaylarına bu işin kolay yapılabileceğini anlatıp onları cesaretlendirmeli miyiz yoksa girişimciliğin zorluklarından bahsederek farkındalık kazandırmaya mı çalışmalıyız ? Hap bilgi paylaşalım mı, kendi kendine mi öğrensin ?

Sorular, sorular..

En çok da

-Abi açın bi internet sitesi ordan satarsınız ürününüzü.

Hadi ya! Çok sağol. Nasıl satacaksın ? Pazaryerlerinden mi yoksa kendi websiten üzerinden mi satacaksın yoksa yoksa mı ? Omnichannel ne demek ? Kendi sitenden satacksan hangi platformu kulalacaksın; Shopify…


Evlere tıkılı kaldığımız şu günlerde hepimiz çeşitli uğraşlara daldık. Bu kadar gürültünün içinde farklı bir şey yapmak istedim, hayat devam ediyor.

Bazılarınızın da takip ettiği üzere 2018 Mayıs’ta Startup Bülten isimli 11 sayıdan oluşan bir bültene başlamıştım. İlk sayıdan son sayıya kadar içerik üretmem konusunda cesaretlendirici bir çok geri bildirimler de almıştım ama ölüm vadisindeki yolculuğuma denk geldiği için devam ettiremedim.

Aslında bülteni okuyanlardan çok bana faydası oluyordu, dünyadaki hiçbir yatırım haberini kaçırmıyor yepyeni iş modellerini keşfediyordum. Keşke bırakmasaydım diyorum şimdi, bu yazıyı da Startup Bülten’e devam etme motivasyonu olarak yorumlayabilirsiniz.


Photo by Aubrey Rose Odom on Unsplash

In this article, I will tell you how we went from zero to one, how I convert an idea into a business by giving examples from my own experience. It will be a long article, so grab your tea or coffee :)

I’ve talked and talked for a long time. I had many dreams and plans for the future, most of them didn’t happen. I made promises to my friends, investors, customers and said, “Wait, we’re doing it, we’re almost there”. Ideas were beautiful, dreams were great. …


Sadece 6 Ayda Sıfırdan Nasıl Mobil Uygulama Yaptık
Sadece 6 Ayda Sıfırdan Nasıl Mobil Uygulama Yaptık
made in 🌎 with failures

Bu yazıda fikirden çalışan bir uygulamaya doğru giderken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini kendi tecrübelerimizden örnekler vererek aktarmaya çalıştım.

Uzun bir yazı olacağa benziyor; çayınızı, kahvenizi hazırlayın derim :) Güzel bir haftasonu okuması olsun.


Photo by Estée Janssens on Unsplash

Bu yazıda sizlere sıfırdan bire nasıl ulaştığımızı, bir fikrin ürüne nasıl dönüştüğünü tecrübelerimden örnekler vererek anlatacağım. Uzun bir yazı olacak, çayınızı kahvenizi hazırlayın :)

Uzun süre boyunca anlattım, konuştum da konuştum. Gelecek zaman kipinde bir çok cümle kurdum, çoğu gerçekleşmedi. Arkadaşlarıma, yatırımcıma, müşterilere sözler verdim, “Bekleyin yapıyoruz, az kaldı” dedim. Fikirler güzel, hayaller muhteşemdi. Ancak unuttuğumuz çok şey varmış :)

Unuttuğumuz, hesaplayamadığımız her detay ayrı bir ders oldu. Zamanla “Bir startup nasıl kurulmaz” başlığı altında uzun uzun konuşabildiğimi farkettim. Hatalar yığıldı tecrübeye dönüştü, ben de girişimciliğe başlarken bilinmesi gerekenleri, unutulan adımları yazmaya başladım.


2019'un ilk bülteninde çok fazla yatırım haberi paylaşamadım sizlerle. Neredeyse tüm , ve noel tatilinde olduğu için geçtiğimiz hafta biraz durgun geçti diyebilirim. Bu hafta, önceki haftaya nazaran çok daha fazla yatırımı gerçekleşti ve hepsi notlarım arasında yerini aldı.

Haftanın dikkat çeken yatırım haberlerine geçmeden önce iki konudan bahsetmek istiyorum. Öncelikle geçtiğimiz haftanın bültenini kaçıranlar için hatırlatma;

Artık düzenli yazıyorum arkadaşlar. Startup Bülten bu sene “haftalık” olacak; “düzenli” yayınlanacak! :)

İkinci olarak ise girişimci terimlerinden söz edeceğim. Herkesin en başından beri yazılarımı takip etmediğini biliyorum. Startup Bülten’in düzenli…

Yücel Faruk Şahan

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store